Trke na 6, 12 i 24 sata i štafeta na 12 sati
Vreme je ove godine predstavljalo posebni izazov za trkače, ali ne svojim niskim temperaturama tokom noći i hladnom kišom koja ne prestaje, već vrelim sunčevim zracima koji neumoljivo prže. Čak se ni tokom noći temperatura nije spuštala ispod dvadesetog podeoka. Trkači su, uprkos velikoj vrućini, sa velikim entuzijazmom hrabro krenuli u nove poduhvate. Trka se odvijala u internacionalnom duhu, jer su učestvovali trkači iz Srbije, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Velike Britanije, a u ekipi nesebičnih pomagača bilo je takođe dobrovoljaca iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, SAD-a i čak, Australije.
Heroj trke svakako je bio Nebojša Stefanović koji je svojim ličnim primerom pokazao istinski duh samoprevazilaženja, postigavši rezultat koji nadmašuje prošlogodišnji lični rezultat za čitavih 16 km! Dostigao je cifru od neverovatnih 200km i veoma se približio rekordu staze koji nije oboren još od 2000. godine. Do sada su se još samo dva trkača približila rekordu: Tomaž Pivec iz Slovenije prošle godine sa pretrčanih 202 km, i Željko Blagojević (BiH) koji je 2005. godine, uprkos kišovitom i veoma neprijatnom vremenu, uz puno blata i na klizavom terenu, takođe uspeo da pretrči zadivljujućih 200 km. Uz malo povoljnije vremenske prilike, šanse da se obori rekord bi i ove godine sigurno bilo mnogo veće.
Pobednici u trci na 24 sata u apsolutnom plasmanu su
Nebojša Stefanović (Leskovac) 200 km,
veteran Miroslav Pajić (Progar) 164 km i
veteran Puruvaj Dragan Nikolić (Niš) 164 km.
Helena Milutinović (25) je, kao jedina u kategoriji žena do 50 godina na 24 sata, pretrčala 100 km sa osmehom na licu i time poboljšala svoj rezultat za fantastičnih 30 km u odnosu na prethodni put kada je istrčala 70 km u Trci na 24 sata 2010. |
|
Legendarna Angelina Anđelić velika je inspiracija svim generacijama. Kao najstariji učesnik Trke, sa punih 76 godina pretrčala je neverovatnih 96 km za 24 sata i ponovo pokazala da godine nisu prepreka i da ona ne posustaje, već naprotiv, da održava uzlaznu liniju u svojim ličnim rezultatima tokom poslednje dve godine.
|
|
Bahumanya Guy iz Oxforda (Velika Britanija) po drugi put je u Beogradu, ovog puta zbog učešća u Trci Samoprevazilaženja na 24 sata koju trči po prvi put, a njegov prethodni dolazak, takođe u ovoj godini, bio je u okviru turneje Britanske grupe Ananda u kojoj peva i svira irski udarački instrument, bodran. I pored velikih problema sa mučninom, uspeo je da prevaziđe krizu i pretrči 88km.
|
U Trci na 12 sati u dominirali su trkači iz Makedonije sa osvojenim prvim i trećim mestom u kategoriji muškaraca do 50 godina, i prvim mestom u kategoriji seniora.
Pobednici u Trci na 12 sati: Jovica Jovančev (Makedonija) 102km,
Prasannateyu Dejan Kakonji (Subotica) 100km i Viktor Toleski
(Makedonija) 100km.
Pobednici u Trci na 6 sati: Trajče Mihov (Makedonija) 64km,
Miroslav Ranđelović (Beograd) 56km i Dejan Ubornji (Novi Sad) 54km.
Prvo mesto u ženskoj kategoriji na 12 sati osvojila je Branislava Trbulin iz Subotice (70km), drugo Natali Boljević (Crna Gora) 64km, a na trećem mestu je Prasatti Ana Kakonji, takođe iz Subotice (60km).
U Trci na 6 sati učestvovalo je 23 trkača, 16 u muškoj i 7 u ženskoj kategoriji. Pobednik u muškoj kategoriji je Trajče Mihov iz Makedonije 64 km, drugi je Miroslav Ranđelović 56 km, a treći Dejan Ubornji 54 km. U kategoriji seniora prvo mesto osvojio je Mile Rašković 52 km, drugio Srećko Mićić 48 km i treće Miraš Krasnić 52 km.
U apsolutnom plasmanu za žene na 6 sati na prvom mestu je Karolina Madaras Puškaš iz Subotice sa 52 km, na drugom mestu je Zdravka Knežević sa 50 km, a treće mesto osvojila je trinaestogodišnja Snežana Ludoški sa pretrčanih 42 km.
Najmlađi učesnik |
U kategoriji seniorki Velinka Khadyam Buza pretrčala je 32 km, a Jadranka Grbić 28 km.
Organizator, Šri Činmoj Maraton Tim, i ove godine je ponudio trkačima visok stepen brige, nudeći tokom celih 24 sata osveženje, masažu, lekarsku negu, tri kompletna obroka, sto sa brojačima koji budno motre i beleže svaki pretrčani krug i svaku pauzu, zatim šatore za odmor i toalete. Tokom dva vrela dana i jedne tople noći obasjane mesečinom, tim je neumorno radio u atmosferi prijateljstva i podrške, olakšavajući trkačima koliko god je to bilo moguće da prevaziđu izazove sa kojima se susreći i istraju čak i u trenucima najveće krize.
Iako postoje zvanični rezultati, pa samim tim i pobednici na različitim trkama i u različitim kategorijama, svaki učesnik koji se odvažio na ovakav poduhvat uistinu je heroj i pobednik bez obzira na rezultate, jer se usudio da zakorači u nepoznato i da upozna, a zatim i premaši, svoje lične granice koje zapravo i ne postoje.