18. Beogradski Ultramaraton 2014.
Ušće, Novi Beograd
20/21. septembar
Na 18. Beogradskom ultramaratonu, u trkama samoprevazilaženja na 6/12/24 sata učestvovalo je 83 trkača iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Bugarske, Grčke, Nemačke i SAD.
Iako su ove godine trkači bili izloženi ćudima prirode i u dva navrata tokom 24 sata trčali po veoma snažnom pljusku, iako su bili izloženi raznim iskušenjima u okruženju (...pa... bilo je tu i gusaka na stazi koje su se rastrčale i kroz čije jato je trebalo probiti se...), snaga njihovog duha i fokusiranost na cilj omogućili su im da još jednom ostvare izvanredne rezultate.
Tako je ove godine ponovo oboren rekord staze na 24 sata! Izvanredni Trajče Mihov (lično) iz Makedonije oborio je (svoj) prošlogodišnji rekord (staze) pretrčavši dva kilometra više, ukupno 222 km! Svih 24 sata imao je neumornu podršku svog sina koji je doputovao zajedno sa njim iz Makedonije i neumorno ga bodrio i pomagao mu tokom cele trke. Ni trenuo nije.
Najveće iznenađenje trke je bila Tanja Stojanovski iz Beograda koja je oborila prošlogodišnji rekord staze u ženskoj konkurenciji za neverovatnih 40 km, istrčavši 194 km za 24 sata!!! I ne samo to, Tanja je zauzela drugo mesto u opštem plasmanu, što do sad nije zabeleženo na Beogradskom ultramaratonu. Inače, Tanja je svoju prvu ultramaratonsku trku istrčala prošle godine, kada je za 12 sati pretrčala 94 km i osvojila prvo mesto na Beogradskom ultramaratonu. Od tada se u svetu ultramaratona kreće samo unapred. Ove godine Tanja je dodala još 12 sati i još 100 km. Zar to nije sjajno? Interesantno je i da su istog vikenda u trci na 24 sata koju organizuje ŠČMT u Londonu, prva tri mesta u opštem plasmanu pripala upravo ženama! Prvo mesto - žena - prvi put nakon 25 godina postojanja trke.
Posebno osveženje i sasvim novu dinamičnu energiju doneli su mladi Ultra Trkači Srbije predvođeni Daliborom Daničićem (27), kada su u subotu uveče, nakon ogromnog pljuska i pada energije počeli da naviru i sa ogromnim entuzijazmom staju u red za prijavljivanje za trku na 12 sati. Izronila je jedna potpuno nova generacija smelih ultratrkača, pripadnika novog doba! Heroj trke bio je Dalibor, koji je pokrenuo sve ove sjajne mlade ljude. On je prošle godine oborio rekord staze u Trci samoprevazilaženja na 6 sati, a ovog puta se pojavio u ulozi trenera. Uz parolu "Ko sme, taj može" njegovi trkači primenjuju na, moglo bi se reći, viteški način filozofiju samoprevazilaženja na delu. Za njih je trčanje mnogo više od sporta, ono je način življenja! Inspiracija, prijateljstvo i uzajamna podrška koji ih odlikuju inspirišu sve veći broj mladih trkača da se okrenu pozitivnim vrednostima i da učine nešto dobro za svoj život.
Karolina Madaras Puškaš, subotičanka koja svake godine postavi poneki novi rekord, ovog puta je oborila rekord staze u trci na 6 sati. Istračala je 60 km i ostvarila u ženskoj konkurenciji zaista fantastičan rezultat! U kategoriji preko 50 godina, uvek sa nama - Angelina Anđelić Sumedha (78) istrčala je 94 km u Trci samoprevazilaženja na 24 sata, nadmašivši svoj prošlogodišnji rezultat za dva kilometra! Za nju, eto, čak ni godine ne predstavljaju prepreku da prevaziđe sopstvene mogućnost!. Velika je inspiracija, kako starijoj generaciji, tako i mladima.
Na 18. Beogradskom ultramaratonu je učestvovao i čovek koji je 2000. godine postavio rekord staze na 24 sata (210 km) i koji je nepokolebivo držao ovaj rekord punih 13 godina. Naš legendarni ultramaratonac Drago Boroja (60) ove godine se prijavio na Trku samoprevazilaženja na 6 sati. Doputovao je iz Poljske u kojoj živi već dve godine. Za njega je ova trka bila jedan veoma poseban i lični podvig, jer je na njoj istrčao svoj jubilarni 300. maraton-ultramaraton. Drago je ovim ličnim postignućem još jednom ušao u istoriju ultramaratonskog trčanja na našim prostorima. Veoma nam je drago što je odlučio da obeleži svoj veliki jubilej upravo na našoj trci.
Moramo da kažemo i da je svojim prisustvom na beogradskom ultramaratonu naš dragi, dragi prijatelj Jovica Spajić (27) pružio ogromnu podršku i ohrabrenje svim trkačima, ali i organizatorima. Jovica je čovek koji pred sobom ima viziju kojoj se ne vide granice, čovek koji je toliko iskren i čist u svojim nastojanjima da prevaziđe granice ljudski mogućeg, da nas sve ostavlja bez daha. Zajedno sa svojim velikim prijateljem Daliborom Daničićem i njegovim bratom Dejanom, on čini stub Ultra Trkača Srbije. Jovica drži nacionalni rekord u ultramaratonskom trčanju na 24 sata i nacionalni rekord u planinskom trčanju na 100 km. Iza sebe ima pretrčanu pustinjsku trku kroz Saharu (2012. godine) i Trku "Ultra Milano-San Remo"( 2014.), a ovog septembra je učestvovao u jednoj od najekstremnijih trka na svetu "Tor des geants" kroz italijanske Alpe! Ponosni smo na Jovicu i beskrajno smo mu zahvalni na velikom prijateljstvu i podršci.
Što se tiče nas, organizatora, sve pohvale idu svima onima koji su nesebično radili, posebno devojkama u kuhinji, koje su uprkos izuzetno teškim uslovima zbog ogromnih količina padavina (neko vreme su bile bukvalno u blatu do kolena), nasmejano i srdačno pripremale hranu i napitke za trkače i pomagače. Za njih je ovo bio pravi ispit iz samoprevazilaženja. Veliki broj trkača je izrazio iskrene reči hvale za ove junakinje iz pozadine. Takođe, veliko hvala svim brojačima koje je budno vodio niko drugi do Ayojan Srđan Stojanović lično, pobednik u Trci samoprevazilaženja na 3100 milja 2005. godine (približno 5000 km). Ayojan je proveo svih 24 sata trke budno motreći brojače i vodeći računa da svaki krug bude precizno zabeležen!
A sve vreme je na trci bio prisutan i Angikar Saša Đorđević, koji je samo nedelju dana ranije završio neverovatan i nestvaran podvig. Preplivao je Lamanš (40 km), zatim je vozio bicikl od Dovera 580 km i na kraju istrčao tri maratona (127 km) i tako stigao do Hajdelberga u Nemačkoj. Za sve to mu je bilo potrebno 5 dana, 6 sati i 17 minuta. Sveukupno, to je trostruka dužina Ironman (ajronmen) trijatlona. Angikar je, kao i svake godine do sada, neumorno radio i nudio svoju pomoć tokom cele trke.
Veliko hvala svima vama i vidimo se ponovo sledeće godine!
___________________________________________________
Posebno se zahvaljujemo na nesebičnoj pomoći i saradnji:
- MUP-u Srbije - Birou za odnose sa javnošću
- MUP-u Srbije - Policijskoj stanici Novi Beograd
- Vojsci Srbije - Rečnoj flotili u Beogradu
- Hitnoj pomoći - "Flying Ambulance" iz Beograda
- Maserima iz Ninjutsu kluba "Bujinkan" iz Zrenjanina
___________________________________________________
IZ MEDIJA: